MEDICINSKA FAKULTETA


Učna enota
 FIZIKALNA IN REHABILITACIJSKA MEDICINA 
https://aips.um.si/PredmetiBP5/UcnaEnotaInfo.asp?Zavod=77&Jezik=&Leto=2020&Nacin=&Predmet=3029

Šifra učne enote    3029 2020

Nivo Študijkski program ali njegov del Letnik Semester
1 3000 SPLOŠNA MEDICINA 4 Poletni

ECTS točke 3

Ure - Predavanja 15
Ure - Seminarji 15
Ure - Klinične vaje 15
Ure - Samostojno delo študenta 45

Nosilci
izr. prof. dr. JESENŠEK PAPEŽ BREDA

Jeziki predavanj slovenski
Jeziki vaj slovenski

Vsebina
Študent se seznani s strokovnim področjem fizikalne in rehabilitacijske medicine, spozna pravila transdisciplinarnega timskega dela v rehabilitaciji in podrobneje vloge posameznih strokovnjakov. Spozna pojme okvara, prizadetost in oviranost ter rehabilitacijske postopke za zmanjševanje posledic bolezni in poškodb na različnih področjih – medicinska, profesionalna, edukacijska, socialna rehabilitacija. S področja fizikalne medicine so predstavljene metode fizikalne terapije: kinezioterapija, elektroterapija, magnetoterapija, termoterapija, hidroterapija, sonoterapija, fototerapija in mehanoterapija. Dobi osnovne informacije iz področja balneologije in klimatologije – izkoriščanje klimatskih pogojev v terapevtske namene. Na področju rehabilitacije so predstavljeni programi za obravnavo bolnikov z najpogostejšimi zdravstvenimi problemi. V okviru gerontološke rehabilitacije se študenti seznanijo s posebnostmi fizikalne medicine in rehabilitacije pri starostnikih. Predstavljeni so tehnični pripomočki za izboljšanje zmožnosti gibanja in opravljanja dnevnih aktivnosti. Področje fiziatrije zajema konzervativno ortopedijo – diagnostiko in terapijo obolenja gibalnega sistema. Predstavljena je fiziatrična propedevtika in natančneje usmerjeni klinični testi, ki so osnova za pravilno dignostično opredelitev in napotovanje na dodatne preiskave. Študenti spoznajo pomen UZ in EMG diagnostike. Seznanijo se s principom strokovnega, z dokazi podprtega in racionalnega predpisa metod fizikalne terapije. Podana je tudi organizacijska shema rehabilitacije na vseh treh strokovnih nivojih – primarni (zdravstveni domovi, zasebni fizioterapevti), sekundarni (bolnišnice, zdravilišča) in terciarni (Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije – Soča).  
Temeljni literatura in viri
1. Cuccurullo SJ. Physical Medicuine and Rehabilitation Board Review, 2nd ed. Demos Medical, New York, 2010.prosto dostopno na spletu Essentials of Physical Medicine and Rehabilitation: Musculoskeletal 2. Frontera RW, Silver JK. Essentials of Physical Medicine and Rehabilitation: Musculoskeletal Disorders, Pain, and Rehabilitation, 2018 Dodatni viri: 1. Mednarodna klasifikacija funkcioniranja, zmanjšane zmožnosti in zdravja (MKF) http://www.mf.uni-lj.si/dokumenti/a106389e93fab93fdec3b56cd3d3ab1c.pdf 2. Revije Rehabilitacija http://ibmi.mf.uni-lj.si/rehabilitacija/ 3. Cifu DX. Braddom's Physical Medicine and Rehabilitation, 5ed, 2015 4. Štefančič M in sod. Osnove fizikalne medicine in rehabilitacije gibalnega sistema.DZS Ljubljana; 2003. 5. DeLisa JA, Gans BM, eds. Rehabilitation medicine. Principles and practice.Fifth edition, 2012  
Cilji in kompetence
Prikazati študentu osnovne informacije stroke Medicinka rehabilitacija kot neposredni del timskega zdravljenja. Informirati ga o metodah fizikalne terapije kot terapevtski program za posamezne bolezni in poškodbe. Seznaniti o možnostih specialista fizikalne medicine na primarni, sekundarni in terciarni ravni. Osnovno informacijo o diagnostiki v fizikalni medicini (EMNG, UZ, termovizija). 
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Poznavanje strokovnega področja rehabilitacije. Praktično znanje fiziatričnega kliničnega pregleda in poznavanje najpogostejših patoloških stanj, ki potrebujejo rehabilitacijsko obravnavo.  
Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi
Spretnost v prepoznavanju poglavitnih funkcionalnih motenj, ki jih rehabilitacija lahko izboljša. Razumevanje poteka in vloge rehabilitacije v vrnitvi bolnika/poškodovanca v normalno življenje. Poznavanje vloge posameznega člana rehabilitacijskega tima in tako ustrezno usmerjanje obravnave bolnika na primarnem nivoju. Poznavanje tehničnih možnosti za nadomeščanje prizadetih funkcij.  
Metode poučevanja in učenja
Predavanja, vaje, video prezentacija, klinične demonstracije. 

Načini ocenjevanja Delež (%)
Seminarsko delo 20  
Pisni izpit 80  
Opombe
Seminarsko delo 20 % Pisni izpit 80 % ŠTUDIJSKE OBVEZNOSTI ŠTUDENTOV: Vsaj 50 % prisotnost na predavanjih, aktivna priprava in predstavitev seminarskega dela, aktivno sodelovanje na vajah, vsaj 80 % prisotnost na vajah in seminarjih. POGOJI ZA PRISTOP K POSAMEZNEMU PREVERJANJU ZNANJA: Opravljene študijske obveznosti.  
[EOP]