FAKULTETA ZA STROJNIŠTVO


Učna enota
 Onesnaženje zraka in nadzor 
https://aips.um.si/PredmetiBP5/UcnaEnotaInfo.asp?Zavod=14&Jezik=&Leto=2018&Nacin=&Predmet=81U050

Šifra učne enote    81U050 2018

Nivo Študijkski program ali njegov del Letnik Semester
1 BU50 TEHNIŠKO VARSTVO OKOLJA 2 Poletni

ECTS točke 6

Ure - Predavanja 45
Ure - Seminarske vaje 30
Ure - Samostojno delo študenta 105

Nosilci
red. prof. dr. SAMEC NIKO
red. prof. dr. RAVNIK JURE

Jeziki predavanj slovenski
Jeziki vaj slovenski

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti
Vsebina
Znanstvene panoge meteorologije.Sestava in zgradba atmosfere. Osnove onesnaženja zraka. Aerosoli in vidnost, sevanje. Onesnaževala in enote za koncentracijo. Naravni in antropogeni polutanti, primarni in sekundarni, stacionarni in mobilni viri. Barometrična enačba, geostrofski veter, koriolisova sila, splošno kroženje zraka. Enačba stanja, adiabatni procesiv suhem in vlažnem zraku. Vetrovni profili. Logaritmični profil vetra. Prenos onesnažil v prizemni plasti zraka in v prostem ozračju. Statična stabilnost atmosfere in turbulenca. Konvekcija ali turbulentni prenos zaznavne in latentne toplote ter snovi. Vpliv zračne vlažnosti na onesnažila v zraku. Vetrovne rože in kakovost zraka. Anticiklon, ciklon in atmosferske fronte. Modeli širjenja onesnaženja v atmosferi, Gaussov model disperzije onesnaženja. Atmosferska difuzija. Mestno onesnaženje zraka in kemizem plinskih primesi. Standardi za kakovost zraka in ukrepi za zmanjšanje onesnaženja zraka. Učinki onesnaženega zraka na ljudi, materiale in vegetacijo. Globalni geokemični cikli. Globalna bilanca ozona. Globalni učinki onesnaženja zraka: povečan učinek tople grede, toplotni mestni otoki, smog, kisel dež, ozonske luknje. Zaznavanje zvoka, osnove valovanja, razširjanje zvoka, viri zvoka, absorbcija zvoka, osnove akustike prostorov in stavb, prepreke, osnove aktivnega nazora hrupa  
Temeljni literatura in viri
Michael Möser, Engineering Acoustics: An Introduction to Noise Control, Springer Verlag 2009, ISBN: 978-3-540-92722-8 • Rakovec, J. in Vrhovec, T., 1998. Osnove meteorologije za naravoslovce in tehnike. Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, 318 s. ISBN 961-212-089 7 S. • P. Arya, 1999. Air Pollution Meteorology and Dispersion, Oxford University Press, 1999. • Mark Z. Jacobson: Atmospheric Pollution, History, Science, and Regulation, Cambridge University Press, 2002.  
Cilji in kompetence
Omogočiti študentom osnovno znanje za razumevanje virov in nastanka onesnaženosti zraka, transformacije in disperzije. Prikazati, kako lahko znanje v kombinaciji z modeliranjem uporabijo za reševanje problemov onesnaženosti zraka. Omogočiti študentom, da te probleme rešujejo z znanstvenimi metodami in orodji. Podati poglobljeno znanje s področja teorije, funkcionalne uporabe in modeliranja hrupa in zvoka; prikazati praktično uporabo predhodno pridobljenih osnovnih znanj iz matematike, fizike termodinamike in mehanike tekočin; razviti sposobnosti študentov za samostojno in kreativno reševanje inženirskih problemov.  
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Glede na naraščajoč pomen lokalnega in globalnega onesnaženja zraka bodo študenti dobili znanje o pomenu zmanjševanja emisij onesnaževal s čimer zmanjšamo škodljive učinke na človekovo zdravje, blaginjo in podnebje. Dobili bodo znanje za razvoj in uporabo preprostih modelov za napovedovanje širjenja onesnaženja in hrupa. Sposobni bodo analizirati meteorološke spremenljivke in njihov vpliv na onesnaženje in znali interpretirati povezave ter oblikovati strategije za čistejše in bolj zdravo okolje.  
Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi
Študent dobi vpogled v kompleksnost pomembne problematike okoljskega inženirstva.  
Metode poučevanja in učenja
frontalna predavanja, praktično delo pri avditornih in laboratorijskih vajah, reševanje domačih nalog. 

Načini ocenjevanja Delež (%)
Teoretični izpit 50  
Praktični izpit 50  
Opombe
Teoretični izpit 50% Praktični izpit 50%  
[EOP]