FAKULTETA ZA VARNOSTNE VEDE


Učna enota
 VARNOST V LOKALNIH SKUPNOSTIH 
https://aips.um.si/PredmetiBP5/UcnaEnotaInfo.asp?Zavod=07&Jezik=&Leto=2018&Nacin=&Predmet=BMP05

Šifra učne enote    BMP05 2018

Nivo Študijkski program ali njegov del Letnik Semester
1 B600 VARSTVOSLOVJE 1 Poletni
1 BIMA Izmenjava 0 Poletni

ECTS točke 8

Ure - Predavanja 45
Ure - Vaje 20
Ure - Samostojno delo študenta 175

Nosilci
red. prof. dr. MEŠKO GORAZD

Jeziki predavanj slovenski
Jeziki vaj slovenski

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti
Poglobljeno znanje z naslednjih področij: Temeljno znanje o kriminaliteti, kriminologiji in preprečevanju kriminalitete.  
Vsebina
Pravna vprašanja glede varnosti in varovanja v lokalnih okoljih Reševanje varnostnih problemov v lokalnih okoljih (vidiki nacionalne/lokalne varnosti) Varnost v lokalni skupnosti: -subjekti zagotavljanja varnosti v lokalni skupnosti -zakonska opredelitev Analiza kriminalitete in nereda v mestih Javna varnost v mestih: -kršitve javnega reda in miru -družbeno nadzorstvo Varnostni problemi v lokalnih okoljih in institucionalne zmogljivosti: -razširjenost kriminalitete in nereda -strah pred kriminaliteto -varne in nevarne soseske Kakovost življenja v lokalnih okoljih in socialna prevencija Varnostne mreže v mestih in informacijska varnost občanov  
Temeljni literatura in viri
• Meško, G., Tominc, B. in Sotlar, A. (2013). Urban security management in the capitals of the former Yugoslav republics. European journal of criminology, 10(3), 284-296. • Meško, G., Sotlar, A., Lobnikar, B., Jere, M. in Tominc, B. (ur.). 2012. Občutek ogroženosti in vloga policije pri zagotavljanju varnosti na lokalni ravni: CRP (V5-1038A): poročilo ciljnega raziskovalnega projekta. Ljubljana: Fakulteta za varnostne vede UM. • Meško, G. (ur). (2014). Zagotavljanje varnosti v lokalni skupnosti: projekt Urbis – pilotski projekt o zagotavljanju varnosti v Ljubljani: raziskovalno poročilo. Ljubljana: Fakulteta za varnostne vede. • Meško, G. (ur). (2015). Varnost v lokalnih skupnostih: zbornik prispevkov Prve nacionalne konference o varnosti v lokalnih skupnostih, Ljubljana, 27. 11. 2015. Ljubljana: Fakulteta za varnostne vede. • Meško, G., Eman, K. in Pirnat, U. (ur.). (2016). 2. nacionalna konferenca o varnosti v lokalnih skupnostih: Varnost v lokalnih skupnostih, Murska Sobota, 29. 11. 2016. Maribor: Univerzitetna založna Univerze v Mariboru. • Meško, G., Eman, K. in Pirnat, U. (ur.). (2017). 3. nacionalna konferenca o varnosti v lokalnih skupnostih: Varnost v lokalnih skupnostih – izsledki raziskovanja zaznav varnosti v Sloveniji, Novo mesto, 28. 11. 2017. Maribor: Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. • Meško, G., Kanduč, Z. in Jere, M. (2012). Social crime prevention in Slovenia - recent development. V P. Hebberecht in E. Baillergeau (ur.), Social crime prevention in late modern Europe: a comparative perspective, (Criminological studies) (str. 303?319). Brussels: VUBPress. • Jere, M., Sotlar, A. in Meško, G. (2012). Praksa in raziskovanje policijskega dela v skupnosti. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 63(1). 3-13. • Spletne strani projektov o varnosti v lokalnih skupnostih: projekt Urbis (http://www.urbisproject.eu/index.php/si/), projekti EFUS (https://efus.eu/en/), novi projekt Margin (http://marginproject.eu). 
Cilji in kompetence
Cilj predmeta je omogočiti študentu da identificira in razume potrebo po organiziranem in načrtovanem zagotavljanju varnosti, s posebnim poudarkom na lokalnih okoljih. Cilj je, da študent pridobi znanja in veščine za implementacijo primernih pristopov policijske dejavnosti v odvisnosti od družbenega konteksta konkretnega lokalnega okolja. Temeljni cilji predmeta so: 1. Pridobiti osnovno vedenje o zgodovinskem razvoju varnosti v lokalnih skupnostih 2. Natančno poznati teorije o zagotavljanju varnosti v lokalnih skupnostih, vključno z različnimi modeli 3. Poznati različne deležnike policijske dejavnosti, njihove pristojnosti in medsebojne povezanosti v zagotavljanju varnosti v lokalnih okoljih 4. Znati upravljati varnostne pojave v lokalnih okoljih.  
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Študenti pridobijo znanja in razumejo različne pristope varnosti v lokalnih skupnostih, se seznanijo s primerjalnimi modeli zagotavljanja varnosti v lokalnih skupnostih ter poglobijo znanje na specifičnih področjih. 
Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi
Z ustrezno uporabo študij primerov in analize empiričnih rezultatov študentje razvijejo veščine, potrebne za sistematično in učinkovito razmišljanje o naravi in načrtovanju varnosti v lokalnih okoljih. 
Metode poučevanja in učenja
Predmet se bo izvajal v obliki predavanj, seminarjev, diskusij, študij primerov, individualnih projektov, skupinskega dela ter individualnih konzultacij s predavateljem. V okviru vaj se bodo študenti učili uporabljati program GIS (Geografski informacijski sistemi), del vaj pa se bo izvajal v okviru obiska institucij, ki zagotavljajo varnost v lokalnih okoljih (policija, mestno redarstvo, občina, nevladne organizacije). Predstavitev prispevka in udeležba na študentski konferenci o varnosti v lokalnih skupnostih.  

Načini ocenjevanja Delež (%)
Pisni izpit 50  
Seminarska naloga 30  
Sodelovanje na vajah 20  
Opombe
Načini ocenjevanja: Pisni izpit: 50 %; Seminarska naloga (štud. prispevek za konferenco): 30 %; Sodelovanje pri vajah: 20 %.  
[EOP]