FAKULTETA ZA STROJNIŠTVO


Učna enota
 Procesna in okoljska tehnika 
https://aips.um.si/PredmetiBP5/UcnaEnotaInfo.asp?Zavod=14&Jezik=&Leto=2019&Nacin=&Predmet=14U038

Šifra učne enote    14U038 2019

Nivo Študijkski program ali njegov del Letnik Semester
2 B280 ENERGETSKO, PROCESNO IN OKOLJSKO STROJNIŠTVO 3 Zimski

ECTS točke 3

Ure - Predavanja 25
Ure - Seminarske vaje 10
Ure - Laboratorijske vaje 5
Ure - Samostojno delo študenta 50

Nosilci
red. prof. dr. SAMEC NIKO
red. prof. dr. HRIBERŠEK MATJAŽ

Jeziki predavanj slovenski
Jeziki vaj slovenski

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti
Znanje iz predmetov: Termodinamika, Mehanika tekočin, Prenos toplote, Osnove procesnega in okoljskega strojništva  
Vsebina
Dinamično modeliranje ohranitvenih zakonov na integralnem nivoju. Naprave v procesni tehniki: stolpi s polnili, stolpi s pladnji, mešalne posode in statična mešala, kolone z mehurčki, sušilniki, ločevalniki delcev iz tekočin, membranski prenosniki snovi. Naprave in sistemi za čiščenje odpadnih vod. Naprave in sistemi za čiščenje dimnih plinov in onesnaženega zraka iz industrijskih virov. Disperzija nečistoč v okolju.  
Temeljni literatura in viri
• Hriberšek, M.: Procesna tehnika, 1.del. Fakulteta za strojništvo Maribor, 2005. • Samec, N., Lobnik, A.: Okoljsko inženirstvo, Fakulteta za strojništvo Maribor, 2009. • Hemming, W.: Verfahrenstechnik, Vogel Buchverlag, 2007. Dodatna literatura: • Sattler, K., Feindt, H.J.: Thermal separation processes, VCH, 1995.  
Cilji in kompetence
Cilji: • podati poglobljeno znanje s področja procesne in okoljske tehnike, • prikazati nadgradnjo predhodno pridobljenih osnovnih znanj iz mehanike tekočin, prenosa toplote in prenosa snovi v procesni in okoljski tehniki, • razviti sposobnosti študentov za samostojno in kreativno reševanje inženirskih problemov. Kompetence: • dinamična kombinacija znanja in razumevanja procesov v procesni in okoljski tehniki  
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
razumevanje naprednih principov izračuna ohranitvenih zakonov v procesnih napravah, razumevanje naprednih principov merilnega prenosa, poznavanje in razumevanje značilnih tehničnih rešitev v napravah v procesni in okoljski tehniki, razumevanje delovanja čistilnih naprav odpadnih vod in čiščenja onesnaženega zraka in dimnih plinov, razumevanje sovisnosti različnih znanj in postopkov ter pomena uporabe strokovne literature za učinkovito reševanje inženirskih problemov procesne in okoljske problematike. 
Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi
kombinirana uporaba različnih naprednih znanj za reševanje inženirskih problemov; zahtevnejši preračuni naprav z vidika okoljske vzdržljivosti 
Metode poučevanja in učenja
frontalna predavanja, reševanje domačih nalog, praktično delo pri avditornih in laboratorijskih vajah. 

Načini ocenjevanja Delež (%)
Opravljene domače naloge 10  
Laboratorijske vaje 10  
Praktični izpit 40  
Teoretični izpit 40  
Opombe
• opravljene domače naloge 10%, • opravljene laboratorijske vaje 10% • praktični del izpita v obliki pisnega reševanja nalog 40% • teoretični del izpita v obliki reševanja vprašanj in ustnega zagovora 40%. Študent je dolžan pred pristopom k izpitu uspešno opraviti (pridobljena pozitivna ocena) laboratorijske vaje in domače naloge. Praktični del izpita se lahko v celoti nadomesti z uspešno opravljenimi testi iz vaj (2 testa) med semestrom. Teoretični del izpita se lahko v celoti nadomesti z uspešno sproti opravljenima kolokvijema med semestrom. Minimalno število točk pri vsakem načinu ocenjevanja je 50% možnih točk načina ocenjevanja.  
[EOP]